Les deg opp før oppgjøret vårt mot Rosenborg
I morgen får vi besøk av Rosenborg kl. 16:00 på Sparebanken Norge Arena! Foto: NTB. A-Lag Herrer Supporter
I morgen klokken 16.00 er IK Start endelig tilbake på hjemmebane, når Rosenborg gjester Sparebanken Norge Arena til en viktig kamp i Eliteserien.
Kort om forrige kamp
I forrige serierunde ventet Brann i Bergen. Start tok tak i oppgjøret fra første spark og leverte en solid første omgang, der blant annet Jesper Cornelius var svært nær scoring.
Tidlig i andre omgang sendte bergenseren Håkon Lorentzen Start i ledelsen. Etter 61 minutter gjorde hjemmelaget flere bytter, og det skulle gi effekt. I det 68. minutt utlignet Noah Holm, som hadde kommet inn i pausen.
Etter utligningen tok Brann mer over og skapte flere store sjanser, men Jacob Pryts vartet opp med flere viktige redninger og holdt Start inne i kampen.
Mot slutten hadde også Start muligheter til å sikre alle tre poengene, men i stedet var det Kristian Eriksen som stanget inn 2–1 for Brann etter et hjørnespark i det 90. minutt. Dermed fullførte vertene snuoperasjonen, og alle poengene ble igjen i Bergen.
Rapport på RBK
I likhet med Brann har Rosenborg nylig ansatt ny hovedtrener. Trønderne har hentet tidligere Brann-trener Freyr Alexandersson til Lerkendal, og debuten kunne knapt blitt bedre. I sin første kamp ledet han Rosenborg til en overbevisende 3–0-seier hjemme mot Kristiansund.
Tidligere i sesongen har resultatene vært mer varierende for morgendagens motstander. Etter tolv kamper står Rosenborg med tolv poeng, tolv scorede mål og 18 baklengsmål, noe som holder til en 12.-plass på tabellen. Fasiten er tre seire, tre uavgjorte og seks tap.
Amin Chiakha er lagets toppscorer med tre mål. I tillegg disponerer Rosenborg flere rutinerte spillere som Jonas Svensson, Ole Selnæs og Iver Fossum, samtidig som Mads Bomholt og Emil Ceïde er spillere som kan skape problemer for mange forsvarsspillere.
Historikken mellom Start og Rosenborg
Start og Rosenborg har møtt hverandre 78 ganger. Rosenborg har vunnet 43 av oppgjørene, 18 har endt uavgjort, mens Start står med 17 seire.
Lagene har også møttes i to treningskamper. Den siste kom i vinter, da Rosenborg vant 2–1 på Marbella. Den første endte med 2–0-seier til trønderne i 2006.
Et av de mest minneverdige oppgjørene kom sommeren 2005, da Start tok en imponerende 5–2-seier. I 2018 møttes lagene i semifinalen i NM, hvor Rosenborg vant 2–1 på Lerkendal.
Sist lagene møttes i seriesammenheng var i 2020. Da vant Rosenborg 1–0 på Lerkendal, mens oppgjøret i Kristiansand endte målløst.
Flere profiler har representert begge klubbene opp gjennom årene. Blant dem finner vi Anthony Annan, Petter Belsvik, Jan Halvor Halvorsen, Alexander Lund Hansen, Espen Johnsen, Tore André Dahlum, Morten Knutsen, Peder Winsnes, Kristian Sørli og Erlend Dahl Reitan. Kjetil Rekdal har også vært hovedtrener for begge klubbene.

Ta turen til stadion!
I morgen er det endelig klart for ny hjemmekamp, og vi håper flest mulig tar turen for å farge tribunen gult og svart. Det er solgt over 6000 billetter og tallet stiger og stiger.
Det har blitt skapt mange gode minner på hjemmebane denne sesongen, kanskje kommer det enda et på lørdag. Bli med og skap rammene rundt kampen. Vi gleder oss til å se deg på tribunen.
Drakter og annet supporterutstyr fra Macron selges utenfor stadion i supporterbua fra kl. 14:00, og etter kampen blir det mulighet til å møte spillerne ved inngang 7 på stadion.

Dersom du ikke har anledning til å komme til Sparebanken Norge Arena, kan kampen som vanlig sees på TV 2.
God kamp – og heia Start!